Maci felhívását olvasva nem kellett túl sokat gondolkodnom, mivel készüljek. Szabolcsi lány lévén a káposztás paszuly (egyeseknél babos káposzta - bár szerintem ezzel a névvel a szabolcsiak meg sem ismernék :-) ) adta magát. Az esetleg még szóba jöhető ételekről készült már poszt nálam:
Cinke
Húsos palacsinta
Kacsatepertő
Kürtős kalács
Lángos
Lapcsánka
Madártej
Palócleves
Paprikás krumpli
Rizses lecsó
Tepertős pogácsa
Mivel már elég régen akartam a káposztás paszulyról is posztolni, most kapóra jött az új Vkf forduló, muszáj volt elkészítenem :-). Nem néztem utána a történetének, mert nekem ez egy családi recept, amit pontosan úgy készítek, ahogy az anyukám. Keveset természetesen nem lehet belőle főzni, kétszemélyes háztartásban könnyű vacsorának el se kezdje senki, már csak azért sem, mert az elkészítése kb. 2,5 órát vesz igénybe.
Hozzávalók:
kb. 75 dkg füstölt csülök
kb. fél kiló savanyú káposzta
45 dkg vörös bab
egy fej vöröshagyma
2-3 babérlevél
2 csapott evőkanál liszt
1 teáskanál pirospaprika
1 dl hideg tej
1 kis doboz tejföl
olaj
A száraz babot éjszakára beáztattam. A csülköt megmostam, és odatettem főni, egy egész hagymával és néhány babérlevéllel. Jelen esetben egy nagyobb darab csontos csülköt vettem, mindet megfőztem, de a levesbe csak kb. 75 dkg hús került, a többi sem fog kárbe veszni. Kb. egy óráig főztem. Ekkor beleraktam a babot is, miközben egy másik fazékban a savanyú káposztát is főni tettem, miután kicsavartam (a levét a hűtőbe raktam, mert terveim vannak vele, majd beszámolok róla). Ez utóbbit nem túl bő vízben. Mindkét fazékban kb. egy óra hosszáig főttek a hozzávalók.
Amikor a csülök és a bab megpuhult, kivettem a csülköt és feldaraboltam a megfelelő mennyiségű húst, majd visszaraktam, együtt a savanyú káposztával. A káposztának a levét is beleraktam, így kapott savanykás ízt az egész leves. Miközben együtt főtt, elkészítettem a rántást.
Kevés olajon megpirítottam a lisztet, majd levettem a tűzről, hozzáadtam a pirospaprikát, felengedtem a hideg tejjel, csomómentesre kavartam. Hozzátettem a tejfölt, jól elkavartam, és visszatettem főni. Miután elkezdett főni, higítottam a leves levével, majd az egész rántást beleöntöttem a levesbe. Együtt főztem még pár percig és elkészült a leves. Amennyiben a csülök nem eléggé sós (a boltiakkal előfordul), akkor természetesen utána lehet sózni, valamint majorannával is ízesíthető. Egy nagyon sűrű, egytál-étel jellegű leves lesz belőle, amit én személy szerint nagyon szeretek.